Prečo chceš ísť do politiky? Aj tak ju nezmeníš!

Autor: Roman Šimoník | 15.2.2012 o 8:31 | (upravené 15.2.2012 o 10:25) Karma článku: 7,99 | Prečítané:  928x

Túto otázku bežne počujem od kamarátov, priateľov, rodiny, známych, či pri osobných a virtuálnych stretnutiach s neznámymi ľuďmi. Moje najnepríjemnejšie zistenie z množstva diskusií je nekonečná skepsa, ktorá ovládla ľudí na Slovensku. Priznám sa, že sa niekedy aj sám prichytím pri istých pochybnostiach, ale snažím sa nerezignovať. Mal by som potom právo nadávať, že niečo nie je podľa mojich predstáv, ak sa to aspoň nepokúsim zmeniť?

Mám rád svojich susedov, priateľov, Záhorie, na ktorom žijem, záleží mi na každom kúte Slovenska, obdivujem prírodné krasy našej krajiny a viem, že nie sme na tom horšie ako inde vo svete. Najviac zo všetkého ale chcem, aby moje tri deti žili v úspešnej, slušnej a prosperujúcej krajine, odkiaľ nebudú chcieť utiecť, keď vyrastú.

RomanDeti.JPG

Rozhodol som sa teda aktívne vstúpiť do vrcholovej politiky. Nečakám, že do apríla zmením celý systém, ak sa mi podarí 10. marca prekrúžkovať z 31. miesta do parlamentu. Tiež chápem, že sa politika na Slovensku neočistí podľa vzoru severských krajín zo dňa na deň. Ale som presvedčený, že budem o to zo všetkých síl bojovať a postupne sa to podarí.

JuzneChechy.JPG

Aby to nevyznievalo ako frázy uvediem pár príkladov, ako sa to s priateľmi snažíme robiť, zatiaľ na lokálnej úrovni. Som pyšný na to, že už niekoľko rokov organizujeme farský ples v obci, kde žijem. Lokálne podujatie si postupne získalo množstvo fanúšikov z obce aj mimo nej. Pôvodná ostražitosť a separácia postupne ustúpili dobrej priateľskej atmosfére.

Ples2.jpg

Ľudia sú k sebe citeľne milší, sú to okamihy, keď sa dá fyzicky pocítiť radosť duše. Intenzívnejšie a dôvernejšie  vzťahy medzi susedmi, ktoré nahradili anonymitu, čo  v konečnom dôsledku zvyšuje aj bezpečnosť v oblasti.

Pravidelne sa zúčastňujem na stretnutiach mladých rodín, počas ktorých hovoríme o všeľudských, kresťansko-židovských hodnotách. Debatujeme o všetkom, čo nás trápi, chodíme spolu na výlety a organizujeme programy pre ľudí z okolia. Zistili sme, že nás veľmi baví hovoriť o duchovných a etických hodnotách, ktoré v dnešnej dobe žiaľ ustúpili konzumu. Zhodli sme sa, že aj to je jedným z dôvodov hospodárskej a spoločenskej krízy, ktorú prežívame  nielen na Slovensku. Neviem aký je celospoločenský prínos našej komunity, ale jej členovia tvrdia, že si už nevedia predstaviť zmysluplnejšie strávený voľný čas. Je to málo? Veľa? Neviem...

PlesRoman.jpg

Z myšlienky ako pomôcť slovenskému cestovnému ruchu vznikol, okrem iného aj odborný časopis pre hotely, reštaurácie, kaviarne a cestovný ruch HoReCa magazine. Vďaka tejto aktivite som zistil aj to, že cestovný ruch sa podieľa na HDP Slovenska 2,5 percentami a zamestnáva okolo 100 tisíc ľudí. Pre porovnanie, v susednom Rakúsku tvorí biznis okolo ubytovacích a reštauračných služieb 15,5% HDP a zamestnáva 600 tisíc ľudí! Je jasné, že Slovensko nie je Rakúsko, ale musí byť ten rozdiel až taký veľký? Som presvedčený, že nemusí, pretože Slovensko má obrovský potenciál a všetky podmienky na rozvoj cestovného ruchu. Preto chcem presadzovať jeho financovanie a zavedenie sofistikovaného motivovania podnikateľských subjektov i občanov. Som presvedčený, že je to jeden z najlepších nástrojov na boj proti 15 percentnej nezamestnanosti, ktorá sužuje 400 tisíc našich ľudí. Mimochodom, rozdiel medzi zamestnanosťou v rakúskom a slovenskom cestovnom ruchu je až 500 tisíc.

Ak sa na Slovensku má rozvíjať cestovný ruch, okrem stimulov a zlepšenia služieb potrebujeme zabezpečiť aj bezpečnosť turistov. Cítiť sa bezpečne u seba doma pritom potrebujeme aj my, obyvatelia tejto krajiny. Osvetľovanie priechodov pre chodcov a zavádzanie kamerových systémov do obcí je krokom správnym smerom.

Úprimne si ale priznajme, že jedným z narušiteľov poriadku v našom okolí sme aj my sami - miestni obyvatelia, mládež, ktorá sa bezcieľne potuluje a hľadá adrenalínové „zážitky", často pod vplyvom alkoholu, či návykových látok. Nestačí na nich nadávať. Mali by sme im radšej vytvoriť primerané možnosti využitia voľného času a motivovať ich. Preto plánujem presadzovať, aby telocvične, klubovne, spoločenské a kultúrne domy a všetky priestory slúžili mladým ľuďom kedykoľvek v ich voľnom čase, ako je to vo viacerých vyspelých krajinách.

Okrem témy mládeže, bezpečnosti a cestovného ruchu sa chcem venovať aj návratu spoločnosti k duchovných a morálnym hodnotám.

Som pomerne mladý a plný odhodlania, ale zároveň mám za sebou vzácne skúsenosti, ktoré má držia pri zemi.

Aj preto si myslím, že som pripravený ísť do politiky a verím, že sa mi bude dariť meniť veci k lepšiemu. (videovizitka kandidáta)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?