Čo sa v našom politickom živote zmenilo a čo sa ešte musí zmeniť?

Autor: Roman Šimoník | 28.2.2012 o 8:31 | (upravené 28.2.2012 o 10:32) Karma článku: 12,36 | Prečítané:  775x

Pamätám si ako včera, keď sme chodili plní nadšenia na Námestie SNP v Bratislave počas nežnej revolúcie. Mal som 22 rokov, život pred sebou a sám som ešte ani poriadne nevedel čo vôbec chcem. Vedel som však presne, čo nechcem!

Socik6.jpgZigulakMaly.JPG

Nechcel som sa už viac báť povedať čo si myslím, resp. to hovoriť len veľmi potichu, nechcel som byť občanom druhej kategórie, nechcel som čakať v radoch na mandarinky a banány, nechcel som si časom kupovať auto (Škoda, Lada) po známosti, nechcel som sa strachovať, čím nás budú obťažovať colníci na hraniciach, nechcel som...

Socik12.jpg

Do susedného Maďarska sme chodili na nákupy a Škála bola pre nás ako Tuzex.

FamilyFoto.jpg

Tuzex je ďalšou kapitolou našich dejín, kedy sme si mohli nakúpiť tovar, ktorý nebol dostupný v bežných obchodoch, veksláci núkali pred jeho predajňami bony.

5.jpg1.jpg

A to nehovorím o kádrových previerkach, či vyhadzovaní „ nepohodlných" z práce...

Socik3.jpg

S hrdosťou môžem povedať, že som bol osobne a aktívne pri tom. Pri tom, keď sme sa rozlúčili s touto našou smutnou časťou histórie, ktorú si už dnešná mladá generácia našťastie ani nemôže pamätať.

Socik7.jpg

Ale treba jej o tom hovoriť, aby sa história neopakovala.

4.jpg Socik1.jpg

Mám tri deti a som rád, že ich môžem vychovávať v názorovej slobode, že im môžem dopriať dostatok pestrej stravy, oblečenie, ktoré sa im páči, že môžu ísť študovať to, čo ich baví. Ale som aj rád, že ma moji rodičia naučili skromnosti, že mi vštepili určitú hierarchiu hodnôt...Uvedomujem si totiž, že nadmiera slobody a materiálnej hojnosti sama o sebe nestačí ku spokojnosti a ani demokracia nie je zárukou morálnej čistoty a poriadku.

Žiaľ, niektorí jednotlivci zneužili vymoženosti slobody vo svoj prospech, výsledkom čoho je, že mnohí znechutene zahadzujú ťažko vybojovaný sen - slobodné voľby. Už nemusíme voliť len jednu nanútenú stranu ako pred 89-tym!!! Našou povinnosťou je postaviť sa proti tomu. Treba ale sebakriticky priznať, že aj hodnotový rebríček nás samotných sa dosť zmenil. Veľmi rýchlo sme zabudli na všetko zlé a bleskovo privykli na pôžitky, ktoré nám chýbali. Vytratili sa z nás kresťanské hodnoty a úspech v živote meriame len v materiálnych statkoch.

Som presvedčený, že znovu dozrel čas na zmenu. Nechcem sa nečinne pozerať kam sa uberáme. Jeden osudný súboj sa nám (a možno skôr naším rodičom) už podarilo vyhrať koncom osemdesiatych rokov. Dnes sú ľudia opäť na ťahu. Musíme zastaviť morálny úpadok spoločnosti,  prekvitajúcu korupciu a klamstvo. Minimálne preto, že sme to dlžní naším deťom.

Preto za seba hovorím, že nechcem klamať a kradnúť. Myslím si, že keď začne každý od seba, prepotrebná zmena  sa postupne dostaví.

Politici musia po voľbách nastaviť etické hodnoty na spoločenskom rebríčku vyššie, ako doteraz, musia byť sami vzormi.

Je potrebná obmena politikov. Tí, čo sa neosvedčili, musia odísť, hoci sa držia zubami-nechtami. Tí, čo sa počas 22 rokov osvedčili, by mali odovzdať skúsenosti nastupujúcej novej generácii politikov a byť nápomocní pri obmene.

Noví politici by zasa mali hľadať v neľahkej dobe riešenia v prospech spoločného dobra pre občanov, čo vyžaduje zlepšenú komunikáciu medzi nimi naprieč politickými stranami.

Len tak sa dostaneme zo súčasnej neľahkej situácie. A to je to, o čo sa s kolegami v KDH usilujeme a budem v tom pokračovať aj na pôde parlamentu, ak sa mi tam podarí prekrúžkovať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Alternatíva pre Nemecko skutočnú alternatívu neponúka

Merkelová voľby vyhrala a ostáva mocná. Európa je naozaj vďačná.


Už ste čítali?